| Brand: | Motorola |
| Model: | ATRIX TV XT687 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227A-AA Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 119.8 x 60.5 x 9.9 mm (4.72 x 2.38 x 0.39 in) |
| Weight: | 129.7 g (4.55 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Dark Grey |
| Usd: | ~227 USD |