| Brand: | Motorola |
| Model: | Admiral XT603 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.1 inches, 29.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~258 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.4 (Gingerbread), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 119 x 62 x 12.2 mm (4.69 x 2.44 x 0.48 in) |
| Weight: | 134 g (4.73 oz) |
| Build: | MIL-STD-810F compliant salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~173 USD |