| Brand: | MOTOROLA |
| Model: | Admiral |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 3.1" |
| Resolution: | 640 x 380 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1860.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 2.3 Gingerbread |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 12.1 mm |
| Weight: | 134 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |