| Brand: | Motorola |
| Model: | A920 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 208 x 320 pixels, 3:2 ratio |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | TI OMAP 1510 |
| Cpu: | 168 MHz ARM925T |
| Memory | |
| Expandable: | MMC/SD, 32 MB SD included |
| Os: | Symbian 7.0, UIQ 2.0 |
| Body | |
| Dimensions: | 148 x 60 x 24 mm, 175 cc (5.83 x 2.36 x 0.94 in) |
| Weight: | 212 g (7.48 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |