| Brand: | MOTOROLA |
| Model: | A835 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 120 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1050.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Storage: | 0.1GB |
| Os: | Vendor |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 24.2 mm |
| Weight: | 157 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |