| Brand: | Motorola |
| Model: | A830 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | MMC/SD, 32 MB SD included |
| Body | |
| Dimensions: | 135 x 53 x 24 mm, 134 cc (5.31 x 2.09 x 0.94 in) |
| Weight: | 157 g (5.54 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |