| Brand: | Motorola |
| Model: | A780 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 2.5 inches, 38 x 50 mm, 19.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 780 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | 312 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Linux |
| Body | |
| Dimensions: | 106 x 53 x 24 mm, 106 cc (4.17 x 2.09 x 0.94 in) |
| Weight: | 141 g (4.97 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |