| Brand: | Motorola |
| Model: | A760 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | CIF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | 206 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Linux |
| Body | |
| Dimensions: | 100 x 53 x 21 mm, 100 cc (3.94 x 2.09 x 0.83 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Coral grey |