| Brand: | Motorola |
| Model: | A732 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 29 x 35 mm, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 88 x 43 x 21.8 mm, 72 cc (3.46 x 1.69 x 0.86 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Black |