| Brand: | Motorola |
| Model: | A6188 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | Monochrome resistive touchscreen |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 60 x 29 mm (3.86 x 2.36 x 1.14 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Dual (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 |