| Brand: | Motorola |
| Model: | A388c |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 240 x 350 pixels, 3:2 ratio |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | DragonBall Vz 66 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 58 x 24 mm (3.86 x 2.28 x 0.94 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | silver, black |