| Brand: | Motorola |
| Model: | A1600 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 930 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Linux |
| Dimensions: | 98.9 x 53.5 x 19.6 mm (3.89 x 2.11 x 0.77 in) |
| Weight: | 128 g (4.52 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~130 USD |