| Brand: | Motorola |
| Model: | A1260 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors (65K effective) |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | CIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF@15fps |
| Capacity: | 1130 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Marvell PXA935 624 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 1.6 (Donut) |
| Dimensions: | 106.9 x 54.5 x 18.5 mm (4.21 x 2.15 x 0.73 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Gray |