| Brand: | Motorola |
| Model: | A1210 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.8 inches, 22.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | @15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | @15fps |
| Capacity: | 1130 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Linux |
| Dimensions: | 102 x 53.8 x 20.5 mm (4.02 x 2.12 x 0.81 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Golden white, Xuan Yue Powder, Deep Brown |
| Usd: | ~130 USD |