| Brand: | Motorola |
| Model: | A1200 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.4 inches, 36 x 48 mm, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale 312MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Linux |
| Dimensions: | 95.7 x 51.7 x 21.5 mm (3.77 x 2.04 x 0.85 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Red, Silver |
| Usd: | ~173 USD |