| Brand: | Motorola |
| Model: | A1010 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.9 inches, 40 x 62 mm, 24.8 cm2 |
| Resolution: | 208 x 320 pixels, 3:2 ratio (~132 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1510 |
| Cpu: | 168 MHz ARM925T |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 7.0, UIQ v2.1 UI |
| Dimensions: | 117 x 59 x 19 mm, 115 cc (4.61 x 2.32 x 0.75 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |