| Brand: | Mobiistar |
| Model: | Mobiistar C1 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.34 in (inches) |
| Resolution: | 480 x 960 pixels |
| Technology: | 5.34 in |
| Main Specs: | 2592 x 1944 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 4.92 MP (megapixels) |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | ARM Cortex-A53, 1280 MHz, Cores: 4 |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Ram: | 1 GB, 667 MHz |
| Storage: | 8 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Weight: | Grams |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano-SIM)) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer |