| Brand: | MOBICEL |
| Model: | Tango Lite |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 8.1 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 0.96 mm |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |