| Brand: | MOBICEL |
| Model: | RX Pro |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.6" |
| Resolution: | 720 x 1600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |