| Brand: | MOBICEL |
| Model: | R4 Lte |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.7" |
| Technology: | LCD_IPS |
| Battery | |
| Capacity: | 2350.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 8.0 Oreo |
| Body | |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |