| Brand: | MOBICEL |
| Model: | Pure Plus |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Weight: | 187 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | White, Gold |