| Brand: | MOBICEL |
| Model: | Neo |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 600 x 1024 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2650.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.9 mm |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |