| Brand: | MOBICEL |
| Model: | Hype |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Display | |
| Size: | 5.99" |
| Resolution: | 720 x 1440 |
| Technology: | Super_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2800.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 8.1 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.7 mm |
| Weight: | 165 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gold, Black, Blue |