| Brand: | MOBICEL |
| Model: | Fever Plus |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 8.1 Go Edition |
| Body | |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Blue |