| Brand: | Microsoft |
| Model: | Surface Duo 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 8.3 inches, 204.0 cm2 |
| Resolution: | 1892 x 2688 pixels (~401 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 51mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1.0µm TOF 3D, (depth) |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4449 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 23W wired |
| Fast Charging: | 23W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | Unfolded: 184.5 x 145.2 x 5.5 mm Folded: 145.2 x 92.1 x 11 mm |
| Weight: | 284 g (10.02 oz) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2, DisplayPort |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), dual accelerometer, dual gyro, dual proximity, dual compass |
| Colors: | Glacier, Obsidian |
| Usd: | ~1598 USD |