| Brand: | Microsoft |
| Model: | Surface Duo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 8.1 inches, 195.4 cm2 |
| Resolution: | 1800 x 2700 pixels, 3:2 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 11 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Selfie Specs: | Uses main camera |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Capacity: | 3577 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | Unfolded: 186.9 x 145.2 x 4.8 mm Folded: 145.2 x 93.3 x 9.9 mm |
| Weight: | 250 g (8.82 oz) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), dual accelerometer, dual gyro, proximity, dual compass |
| Colors: | White |
| Usd: | ~702 USD |