| Brand: | Microsoft |
| Model: | Surface 2 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 10.6 inches, 309.8 cm2 |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 3.5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 4 T40 |
| Cpu: | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A15 |
| Gpu: | ULP GeForce (72 cores) |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows RT |
| Dimensions: | 274.6 x 172.5 x 8.9 mm (10.81 x 6.79 x 0.35 in) |
| Weight: | 675.9 g (1.49 lb) |
| Build: | Built-in 2-stage kickstand |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB 3.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Dark Titanium |
| Usd: | ~356 USD |