| Brand: | Microsoft |
| Model: | Surface |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 10.6 inches, 309.7 cm2 |
| Resolution: | 1366 x 768 pixels, 16:9 ratio (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 1.2 MP |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 T30 |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows RT |
| Dimensions: | 274.6 x 172 x 9.4 mm (10.81 x 6.77 x 0.37 in) |
| Weight: | 680.4 g (1.50 lb) |
| Build: | Built-in kickstand |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Dark Titanium |
| Usd: | ~281 USD |