| Brand: | Microsoft |
| Model: | Lumia 950 Dual SIM |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 20 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.4", 1.12µm, AF, OIS |
| Main Features: | Zeiss optics, triple-LED RGB flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, stereo sound rec., 1080p@30/60fps (after SW update) |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired Wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| Cpu: | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| Gpu: | Adreno 418 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows 10 |
| Dimensions: | 145 x 73.2 x 8.2 mm (5.71 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Iris scanner, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, sensor core |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~302 USD |