| Brand: | Microsoft |
| Model: | Lumia 850 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | (To be confirmed) |
| Main Specs: | 10 MP, 1/3.4", AF, OIS |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows 10 |
| Dimensions: | - |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |