| Brand: | MICROSOFT |
| Model: | Lumia 640 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Snapdragon 400 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Windows Phone 8.1 |
| Body | |
| Dimensions: | 1024 x 1024 x 8.8 mm |
| Weight: | 145 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |