| Brand: | Microsoft |
| Model: | Lumia 540 Dual SIM |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/4.0", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8.1 with Lumia Denim |
| Dimensions: | 144 x 73.7 x 8.6 mm (5.67 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight: | 152 g (5.36 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Orange, white, black, gray, blue |
| Usd: | ~108 USD |