| Brand: | Microsoft |
| Model: | Lumia 535 Dual SIM |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.4, 28mm (wide), 1/4.0", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1905 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Dimensions: | 140.2 x 72.4 x 8.8 mm (5.52 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Orange, green, white, black, gray, blue |
| Usd: | ~86 USD |