| Brand: | Microsoft |
| Model: | Lumia 532 Dual SIM |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.4, 28mm (wide), 1/4.0" |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1560 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Dimensions: | 118.9 x 65.5 x 11.6 mm (4.68 x 2.58 x 0.46 in) |
| Weight: | 136.3 g (4.80 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Green, Orange |
| Usd: | ~97 USD |