| Brand: | Microsoft |
| Model: | Lumia 1330 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 14 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8930AB Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.7 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | To be confirmed |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Yellow, white, black, red |