| Brand: | Microsoft |
| Model: | Lumia 1030 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 20 MP, 1/1.2", AF, OIS |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, 4x lossless digital zoom |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows 8.1 |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Gray, Silver |