| Brand: | Microsoft |
| Model: | Kin One |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1240 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Nvidia Tegra |
| Cpu: | 600MHz ARM 11 |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 82.6 x 63.5 x 19.1 mm (3.25 x 2.5 x 0.75 in) |
| Weight: | 110.6 (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~313 USD |