| Brand: | Meizu |
| Model: | Zero |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.99 inches, 88.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~430 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.3", 1.55µm, PDAF 20 MP, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wireless |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| Gpu: | Adreno 630 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 149.8 x 74.3 x 7.9 mm (5.90 x 2.93 x 0.31 in) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant |
| Sim: | eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |