| Brand: | Meizu |
| Model: | V8 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.2, AF 5 MP, f/2.2 |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/1.9 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), Flyme UI |
| Dimensions: | 147.5 x 72.7 x 8.1 mm (5.81 x 2.86 x 0.32 in) |
| Weight: | 159 g (5.61 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold |
| Usd: | ~162 USD |