| Brand: | Meizu |
| Model: | U20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Dragontrail Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3260 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T860MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), Flyme UI |
| Dimensions: | 153 x 75.4 x 7.7 mm (6.02 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight: | 158 g (5.57 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Silver, Rose Gold, Gold |
| Usd: | ~205 USD |