| Brand: | Meizu |
| Model: | Pro 7 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.7 inches, 88.5 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~518 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 24W wired, 45% in 30 min |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Mediatek MT6799 Helio X30 (10 nm) |
| Cpu: | Deca-core (2x2.6 GHz Cortex-A73, 4x1.9 GHz Cortex-A35, 4x2.2 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR 7XTP |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), Flyme 7.3 |
| Dimensions: | 157.3 x 77.2 x 7.3 mm (6.19 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, gold, silver |
| Usd: | ~540 USD |