| Brand: | Meizu |
| Model: | Pro 6s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF, 4-axis OIS |
| Main Features: | Laser AF, Ten-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3060 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 24W wired |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Mediatek MT6797T Helio X25 (20 nm) |
| Cpu: | Deca-core (2x2.5 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), Flyme 7.3 |
| Dimensions: | 147.7 x 70.8 x 7.3 mm (5.81 x 2.79 x 0.29 in) |
| Weight: | 163 g (5.75 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold, Silver, Rose Gold |
| Usd: | ~464 USD |