| Brand: | Meizu |
| Model: | Pro 6 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF, 4-axis OIS |
| Main Features: | Laser AF, Ten-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 24W wired |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Exynos 8890 Octa (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Mongoose & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - 64 GB versionOcta-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53) - 128 GB version |
| Gpu: | Mali-T880 MP10 - 64 GB versionMali-T880 MP12 - 128 GB version |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 6 (Marshmallow), Flyme 7.3 |
| Dimensions: | 155.6 x 77.3 x 7.3 mm (6.13 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight: | 158 g (5.57 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate |
| Colors: | Gold, Silver, Gray |
| Usd: | ~594 USD |