| Brand: | Meizu |
| Model: | PRO 5 mini |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~469 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 24W wired, 65% in 30 min |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Mediatek MT6797 Helio X20 (20 nm) |
| Cpu: | Deca-core (2x2.3 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880 MP4 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop), Flyme 5 |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gray, Gold, Silver, Black/Silver |
| Usd: | ~389 USD |