| Brand: | Meizu |
| Model: | note6 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.5 inch |
| Resolution: | 1920 x 1080 (FHD) |
| Technology: | 5.5 inch |
| Main Specs: | 12 MP + 5 MP (Rear) + 16 MP (Front) |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0 |
| Chipset: | Snapdragon 625 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB | 4GB |
| Storage: | 16GB/32GB | 64GB (w/ MicroSD Expansion on Both Models) |
| Expandable: | Yes (up to 128GB) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 154.6 x 75.2 x 8.35 mm |
| Weight: | 173g |
| Sim: | Nano SIM (Yes (With Hybrid MicroSD Expansion)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Dual Band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | MicroUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint Sensor, Hall Sensor, Gravity Sensor, Magnetometer, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Proximity Sensor |