| Brand: | Meizu |
| Model: | Note 9 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.2 inches, 96.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| Gpu: | Adreno 612 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), Flyme 7.2 |
| Dimensions: | 153.1 x 74.4 x 8.7 mm (6.03 x 2.93 x 0.34 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Starlight Blue |
| Usd: | ~216 USD |