| Brand: | Meizu |
| Model: | Note 8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 24W wired |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), Flyme 7.3 |
| Dimensions: | 153.6 x 75.5 x 7.9 mm (6.05 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight: | 168 g (5.93 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Red, Pink |
| Usd: | ~216 USD |