| Brand: | Meizu |
| Model: | Note 22 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution: | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 144Hz, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4 |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.1 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6200 mAh |
| Charging: | 80W wired, QC4+, PD3.0, PPS, 50% in 22 min |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 810 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Flyme AIOS 2 |
| Dimensions: | 163.8 x 76.2 x 8.4 mm (6.45 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 197.5 g (6.98 oz) |
| Build: | IP66/IP68 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Lake Glide, Cloud White, Star Ash |
| Usd: | ~324 USD |