| Brand: | Meizu |
| Model: | Note 22 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 1050 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1050 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6600 mAh |
| Charging: | 40W wired, QC3+ |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Unisoc T8200 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Flyme AIOS 2 |
| Dimensions: | 167.6 x 75.8 x 9.2 mm (6.60 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight: | 217 g (7.65 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Pure Flame, Stonehold Black, Snow White |
| Usd: | ~227 USD |