| Brand: | Meizu |
| Model: | Note 21 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels*, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 50 MP, AF 2 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Flyme OS |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Ivory, Diamond Black, Gulf Blue |